Ricardo Ribeiro brengt zijn fado naar de lage landen Hoog en omvangrijk bezoek uit Portugal dinsdag 19 september, 2017

Ricardo Ribeiro behoort met zijn 36 jaren tot de jonge garde van de Portugese fadistas. Hij wordt in eigen land tot de absolute top gerekend, maar hij is ook een buitenbeentje en kijkt graag verder dan het heilige huisje van nationale trots dat de fado nu eenmaal is. Zo verdiepte hij zich in de flamenco en de Braziliaanse muziek en ging een gedurfd avontuur aan met de Libanese componist en ûdspeler Rabih Abou-Khalil, waarvoor hij zich de vocale versierkunst van de Arabische muziek eigen moest maken. Maar nu komt hij eindelijk ook naar Nederland in de gedaante waarmee hij het meest vertrouwd is - die van fadista.


door Ton Maas

Veruit de meeste fadistas die ons vanuit Portugal bereiken, zijn van het vrouwelijk geslacht en bovendien jong. Het beeld dat we daardoor hebben van de wereld van de fado doet weinig recht aan de realiteit in het thuisland, waar Celeste Rodrigues, de jongere zus van fadolegende Amalia Rodrigues, in 2012 (ze was toen 89!) nog een optreden gaf in Carnegie Hall. En ook de mannen kunnen er wat van. Ricardo Ribeiro wordt in eigen land al jaren tot de absolute top gerekend, maar toen hij voor het eerst naar Nederland kwam, was dat in het kader van Em Portugues, een project van componist Rabih Abou-Khalil. Hun eenmalige optreden in De Doelen maakte in 2009 veel indruk, maar fado was het niet. Nu, bijna acht jaar later, keert Ribeiro terug om de fado te brengen zoals die hem beroemd maakte: intens, vurig en bij vlagen schrijnend.

Lees het interview van Elda Dorren met Ricardo Ribeiro na diens optreden tijdens het jaarlijkse festival in Førde (Noorwegen).

Speellijst:

30 sept - Theaters Tilburg, Tilburg
01 okt - De Doelen, Rotterdam
05 dec - Cultureel Centrum Mechelen (B)
06 dec - 30cc, Leuven (B)
07 dec - Turnhout (B)
08 dec - De Spil, Roeselare (B)






meer nieuws
woensdag 22 november, 2023
Nieuwe en onbekende geluiden op allerlei locaties in Utrecht
woensdag 15 november, 2023
Plus de Transglobal World Music Chart Top-40
woensdag 1 november, 2023
Showcases en conferentie, 25-29 oktober 2023
zaterdag 28 oktober, 2023
Plus de Transglobal World Music Chart Top-40
zondag 1 oktober, 2023
Tula en Juliet - mijn overgrootmoeder, de slavin
maandag 25 september, 2023
Concertserie seizoen 2023-2024 met Meral Polat Trio, Chieko Collective, Boi Akih, Las Lloronas, Emine Bostanci & Dareyn en Marmoucha Orchestra
woensdag 20 september, 2023
zondag 17 september, 2023
Hoe het Gnawa Festival onverwacht veranderde in een benefiet-evenement
zondag 10 september, 2023
Plus de Transglobal World Music Chart Top-40
vrijdag 1 september, 2023